7 Srp
2019

Nepodceňujte povinnou výbavu

Category:Auto moto

Povinnou výbavu automobilu často podceňujeme. Se samozřejmostí přezouváme pneumatiky, jezdíme pravidelně na technické kontroly, jak často, ale kontrolujeme a doplňujeme povinnou výbavu? Určitě bychom na ni neměli zapomínat. Problém je, že mnozí řidiči ani nevědí, co vlastně mezi povinnou výbavu vozidla patří. Nejde pouze o to, že v případě silniční kontroly můžeme být za absenci povinné výbavy sankcionováni, pokuty nejsou zanedbatelné, ale můžeme se dostat do situace, kdy nám opravdu může vybavení chybět.
výměna pneumatiky vozu

Co nám nesmí ve vozidle chybět?

Určitě nikdo nebude zpochybňovat nutnost vozit lékárničku. Je potřeba ji, ale občas zkontrolovat a doplňky, které mají prošlou dobu expirace nahradit čerstvými. Lékárnička je nezbytností! Nepřítomnost lékárničky ve vozidle, je častým důvodem k pokutám. Lékárničku si můžete nechat sestavit v lékárně. Budete mít jistotu, že vám opravdu nic nechybí.

Zapomínat byste neměli ani na reflexní vestu. Zdánlivá banalita vám může, zvlášť při kolizích, které se vám stanou ve tmě, hodně ulehčit situaci. V noci a za šera vás na silnici nebude vidět. Reflexní vestu si tedy nasazujte ihned, pokud se budete chystat vystoupit z vozidla.

Ruku v ruce s reflexní vestou je nutnost vozit výstražný trojúhelník. Jeho funkci není nutné rozebírat. Jen ho nezapomeňte umístit alespoň padesát metrů za vozidlo.
výstražný trojúhelník na silnici

Zvedák a náhradní pneumatika by také měla být součástí vašeho vozidla. Pokud nechcete vozit náhradní pneumatiku, musíte si alespoň opatřit sadu na zalepení pneumatiky. Pokud raději měníte pneumatiku, pak nezapomeňte, že budete potřebovat klíč na matice kol. Někdy mohou být i speciální.

Náhradní žárovky sice již nově mezi povinnou výbavu nepatří, nicméně není od věci si jejich sadu opatřit. Mnoho místa vám ve vozidle nezaberou. Povinností nadále zůstává náhradní pojistka.