1 Kvě
2023

Nové či ojeté? Výhody vs. nevýhody

Category:Auto moto

Láká vás novota a nablýskanost nových aut? Pak pro vás bude jistě výhodou i skvělý stav zakupovaného vozidla. Auto, které právě vyjelo z výrobní linky, je určitě v lepším stavu jak ojeté vozidlo. Stojí však za tyto výhody platit více peněz? Počítejte, možná vás překvapí výsledek.
prodej auta
Musíte si uvědomit, že k ceně nového auta je připočítaná také obchodní marže, která bude jistě u ojetiny o mnoho menší. Pak už záleží jen na značce a typu vozidla. Volte ale obezřetně. Nechte si poradit a nad koupí vozidla opravdu přemýšlejte. Dobrým poradcem se vám může stát třeba váš automechanik. Neberte hned první nabídku, na kterou narazíte. Pokud máte pozitivní zkušenosti s určitým typem aut, využijte je u koupě nového. Pokud vám vyhovuje například určitý typ motoru, zkuste se porozhlédnout po vozidle, které tento typ motoru má. Podobně postupujte i u dalších aspektů vašeho výběru.
palubní deska auta
Je samozřejmé, že používáním se cena vozidla rapidně sníží. Tak je to i u jiných produktů. Takto by se tedy mohlo zdát, že koupě ojetiny je velice výhodná. Je potřeba ale počítat s tím, že opotřebovanost také hraje svou výraznou roli. Ta je spojena především s počtem najetých kilometrů, který se většinou pohybuje v řádech sta tisíců kilometrů. Proto budou pravděpodobně ojetiny potřebovat servisní prohlídku. Otázkou pak je, zda majitel prodává auto již s udělanou servisní prohlídkou, nebo ji budete muset vykonat sami. Servisní prohlídka s sebou samozřejmě nese určité výdaje a je pravděpodobné, že u ojetiny budete muset absolvovat servisní prohlídku častěji než s autem novým.
šedé bmw
Je asi jasné, že ojeté auto bude značně levnější, jistou nevýhodou bude právě však již zmíněná opotřebovanost. Spočítejte si tedy, jaké budou vaše roční náklady na nově zakoupené auto a jaké budou na ojeté auto.
Pokud se rozhodnete pro koupi ojetiny, dobře si nabídku pročtěte a prověřte. Dejte si pozor na ojetiny dovezené z ciziny a nikdy nekupujte zajíce v pytli.