1 Kvě
2023

Boom včelaření, výdělečné podnikání

Category:Podnikání

            Ze statistik vyplývá, že to, co bylo dříve okrajovým koníčkem privilegované a dostatečně vzdělané části společnosti se dnes stává hlavní pracovní i životní náplní nepřeberného počtu lidí. Zdaleka už se nevčelaří pouze na vesnicích, není nikterak překvapivé, že včelstva se objevují i ve velkých městech, na střechách vysokých domů. Nejznámnějším a často dávaným příkladem, kde všude se dá včelařit, je americký New York. Člověk by řekl, že včely se ve městech sotva uživí natož, aby nosily pyl, který lze dále zpracovávat. Opak je však pravdou.
 včela na květině.jpg
            K myšlence započnutí podnikání ve včelaření se ubírá kdekdo, především lidé, kteří mají dostatek prostoru, odlehlé pozemky a vhodné podmínky. Představa nenamáhavé práce, která se víceméně děje bez našeho přičinění, se zdá jako skutečně lákavá.
 dvě sklenice medu.jpg
            Pro začátek je důležité si uvědomit, co včely potřebují a co jim nutně musíme poskytnout, aby se nám původní investice vrátila se vším všudy a abychom mohli z práce včel těžit i do budoucna. Běžně se stává, že si začínající včelaři vezmou půjčku na rozjetí svého podnikání a peníze se jim vrátí už po pár letech. To si mnozí nemohou vynachválit.

            Starší generace včelařů, která má bohaté zkušenosti a život včel dokonale prostudovala, pomalu ustupuje generaci mladší, která do včelaření bezhlavě skočí a průběžně sbírá zkušenosti a rady ostatních.
med a skořice.jpg
            Každý začínající včelař by se měl přihlásit do Českého svazu včelařů, nejedná se o nutné zlo, nýbrž o podpůrnou a dobře organizovanou skupinu lidí. Poslední dobou lze pobírat na včelaření různé příspěvky z fondů. Snaha EU a České republiky o podporu včelaření je až zarážející. Začít podnikat v tomto odvětví možná nikdy nebylo snazší.
 
            Pro začátek je vhodné si přečíst aspoň krátkou příručku o životě včel a základech práce s nimi a okolo nich. Poté stačí vytipovat vhodný pozemek, sehnat peníze pro úvodní práce, vyrobit, či koupit několik včelínů a zakoupit první včelstvo. Než přijde stáčení medu, je třeba si ujasnit, jakým způsobem a komu chceme naše výrobky distribuovat. Možností přibývá, med a další výrobky lze prodávat do velkoobchodů, do menších obchůdků, ale i na lokálních trzích, nebo z pohodlí vlastního domova.