1 Kvě
2023

Chlupatí mazlíčci pro alergiky

Category:Zvířata

V dnešní době je téměř normální být na něco alergický. Ať už se jedná o alergii na prach, pyl nebo třeba na nějakou potravinu. Pokud však patříte ke skupině alergiků, kteří mají alergii na zvířata, jako jsou psy nebo kočky a vždy jste si přáli mít doma chlupatého mazlíčka, ještě neztrácejte naději. Existují totiž plemena, která snášejí i alergici!
bengálská kočka

Alergické reakce na kočky a psy jsou nejčastěji způsobeny bílkovinou Fel d1 obsaženou v jejich slinách a potu. Když se pak mazlíček olizuje, bílkovina se dostává na jeho srst, čímž se alergen rozšiřuje. Naštěstí existují rasy, které méně línají, produkují mnohem méně bílkoviny Fel d1 nebo mají speciální srst, což dává lidem s alergií možnost pořídit vysněného mazlíčka, přestože si mysleli, že to nikdy nebude možné. Je ovšem nutné poradit se předem se svým alergologem a poté zvolit správné plemeno.

 

Některá vhodná plemena psů a koček

Kočka bengálská

Bengálské kočky sice neprodukují méně bílkoviny Fel d1, ale zato málo línají a mají velmi jemnou srst, která nevyžaduje tolik péče jako u jiných koček, proto se méně olizují a díky tomu tolik nerozšiřují alergenní bílkovinu.

Kočka sibiřská

Přestože má sibiřská kočka dlouhou srst, může být pro alergiky vhodná. Prokázalo se u ní totiž, že produkuje méně bílkoviny Fel d1, než ostatní kočky. U některých lidí s extrémní alergií na kočky se při styku se sibiřským plemenem neobjevila vůbec žádná alergická reakce.

Ruská modrá kočka

Tato kočičí rasa má speciální krátkou hustou srst, která se skládá ze dvou vrstev a nelíná. Navíc produkují menší množství bílkoviny Fel d1.
pes samojed

Bišonek

Nádherná kudrnatá srst bišonků vyžaduje pozornost a péči. Pejsek si na ní může nosit z venku alergeny, proto je nutné ho pravidelně koupat. Na druhou stranu srst velmi málo vypadává, což z něj dělá dalšího vhodného mazlíčka pro alergiky.

Pudl

Podobně jako tomu bylo u sibiřských koček, také u pudlů se při styku s extrémními alergiky neprojevila žádná alergická reakce. Je tomu tak díky minimálnímu vypadávání chlupů.

Pes Samojed

Tento pes má dlouhou bílou speciální srst, která nezapáchá, a tím je vhodný pro alergiky.  

 

Další vhodná plemena

Kočky:

§  Orientální krátkosrstá kočka

§  Devon Rex

§  Balinéská kočka

§  Cornish Rex

§  Sphynx

Psi:

§  Jorkšírský teriér

§  Maltézský psík

§  Havanský psík

§  Čínský chocholatý pes

§  Foxteriér