4 Čvn
2018

Dáme si kávu

Category:Nákupy

Na naší planetě existují dva nejoblíbenější nápoje. Jsou to voda a káva. Voda je životně důležitá. Ale káva patří také k základním komoditám (druhá nejobchodovanější), je důležitou součástí světové ekonomiky. Nejvíce jí vyprodukuje Brazílie, druhý je Vietnam. Denně si ji dopřávají miliony lidí. Všem fanouškům kávy přinášíme o tomto skvělém nápoji, který nás provádí již dlouhá léta, několik zajímavostí.
obličej z pěny.jpg

Káva je vlastně ovoce
Boby kávovníku jsou jedlé plody (bobule). V jejich středu se schovávají kávová zrna. Říká se jim „fazole“, protože jsou prostě fazolím podobná Ale když si dáváme oblíbený šálek kávy, jíme ale přesto ovoce!
Podle jedné legendy ji objevili pastýři v Etiopii v 9. století tak, že našli své kozy tančit po požití kávových bobů.
Slovo káva pochází z arabštiny a znamená něco jako „fazole vína“. Oblíbené espresso slovo italské, znamená „stisknout“.

Původně se káva jedla
V Africe původní obyvatelé kávu nepili, ale jedli. Smíchali kávové boby s tukem, vznikly koule, které žvýkali k dodání energie do těla. Ale připravit z ní lahodný energetický nápoj je přeci jen elegantnější. Také myslíte?

Dva druhy kávy
Máme dva druhy kávových „fazolí“. Boby Arabica jsou oblíbenější, jejich chuti dává přednost více lidí (70 procent vypité kávy na světě bylo prý z těchto bobů. Boby Robusta se pěstují spíše v Indonésii a Africe, ale příznivců mají také dost (ti oceňují například fakt, že tyto boby mají proti Arabice dvakrát větší obsah kofeinu).

Nedostatek kávy důvod rozvodu
Absence kávy mohla být skutečně podle zvyku v Turecku důvodem rozvodu. Pokud manžel nezajistil ženě kávu, mohla se s ním rozvést. Důkaz, že káva vytváří i harmonická a šťastná manželství!
kávová zrna v šálku.jpg

A jak působí na naše zdraví?
Tak především dodává díky obsahu kofeinu organismu energii. Dříve byla o neprávem řazena mezi nápoje nezdravé (dehydratace těla, vysoký krevní tlak). To se ale změnilo. Odborníci po provedení nových výzkumů změnili názor. Můžeme si ji prý bez obav dopřávat každý den. Dokonce prý chrání před rakovinou jater nebo stařeckou demencí. Dobrou chuť!