22 Pro
2019

Děti se dnes méně pohybují, zajímá je spíše internet

Category:Sport

Se stále nekončícím rozvojem moderních technologií, které přináší dosud nepředstavitelné možnosti, klesá zájem ze strany mladistvých o pohybově zaměřené aktivity. Věnují raději volný čas či jeho velkou část komunikaci na sociálních sítích, sdílení osobních dat na online portálech, prohlížení nových fotografií a příspěvků ostatních, hraní videoher, čtení multimediálních obsahů a podobným činnostem na počítačích, noteboocích, a především mobilních telefonech.

děti na noteboocích

Svým častým upřednostňováním elektronických zařízení si zvykají na rostoucí odvětví IT již od útlého věku a také na manipulaci s jeho aparaturou – tedy s vybavením každého dnešního PC. Například používáním počítačové myši podporují motoriku a jemné pohyby příslušné ruky.

Pozitivních stránek problematiky je však hned několik. Během procházení internetových webů jedinci narážejí na různorodá témata, přičemž si vytvářejí přehled o všeobecném dění, podstatných událostech ve světě, nebo si jen utvrzují postoje k určitým jevům. Formují si názory na základě viděných informací a mají mnohem větší prostor k získávání dalších podkladů. Ve zkratce se využíváním internetu zároveň učí.
děti při hraní fotbalu

Není však žádným tajemstvím, že přehnané trávení času on-line a zanedbávání přirozeného pohybu nepřispěje k perfektnímu zdravotnímu stavu žádného člověka. Sport, ať už ve formě ranních procházek či pravidelného zápasení v ringu a vrcholových sportů, kladně ovlivňuje lidské tělo i mysl. Jeho prakticky úplné vymýcení ze života mladší osoby může zanechat následky do budoucna. Přinejmenším občasné cvičení, běhání nebo alespoň chůze navíc podporuje vnitřní cítění, fyzickou stavbu i kondici a nemělo by se vynechávat.

Rozhodně je důležité vyvažovat čas věnovaný pohybu i elektronice. Moderní technologie se stávají každým dnem větší součástí naší existence, nicméně mají i své kladné vlivy na všechny jednotlivce. Stejně tak sport je podstatným činitelem pro lepší zítřky, avšak ani s ním by se to nemělo přehánět a přílišně se angažovat.