1 Srp
2018

Island – odloučená země, spojená ekonomika

Category:Ekonomika

Dnes už si jen těžko představit, že by islandská ekonomika stála na jiných složkách než na turismu, energetice a výlovu ryb, ke kterému používá mnohých inovací a dováží je do celého světa. Další, již méně známou, komoditou Islandu se nečekaně stalo pěstování banánů ve sklenících. Země přesto neustále válčí s dovozem potravin a jiných potřebných věcí, v tomto ohledu je ostrov naprosto nesoběstačný. Bez vnějšího dovozu by se tamější život zcela jistě zastavil. Češi přestěhovaní do Reykjaviku se svěřují s usměvnými zkušenostmi, kdy nadšeně očekávali, až přijede zásilka českých výrobků (především potravin, protože islandská strava se od české diametrálně liší).
vlajky Islandu.jpg

Ekonomická krize
Jako mnohé jiné země i Island byl v roce 2009 postižen ekonomickou krizí. Během devadesátých let proběhla liberalizace ekonomiky, došlo k odstátnění bank a penzijních fondů – každý občan si  povinně spoří na důchod na osobní účet. Po této reformě byla větší možnost k investování do zahraničí. Časem pro Island pracovalo v zahraničí více lidí, než kolik jich zde žilo. Finance spravované bankami tvořily několikanásobek ročního HDP. Banky se ovšem svými investicemi v zahraničí nenávratně zadlužily, což mělo za následek jejich kolaps – následný pád islandské koruny a žádost o pomoc Mezinárodního měnového fondu.
 větší úspory.jpg
Vláda v reakci na vzniklou krizi provedla opatření v podobě omezení pohybu kapitálu, tato opatření byla teprve minulý rok zrušena – islandská ekonomika opět nabyla dostatečné úrovně a stability.