1 Kvě
2023

Jak zvládnout samostudium

Category:Vzdělání

Studujete např. vysokou školu, která se z velké části skládá ze samostudia? Nebo vás čeká pouze náročné zkouškové období a vy už teď nevíte, jak to zvládnout a nezbláznit se?
1.       CÍL – Stanovte si jasný a pevný cíl. Co vše se chcete naučit? Proč se to učíte? Jde vám o co nejlepší známku, nebo chcete pouze projít? Chcete přečíst všechnu doporučenou literaturu a znát vše dopodrobna, nebo si vystačíte s tím nejdůležitějším? Než začnete, ujasněte si, co vlastně chcete.
 přátelé ve škole
2.       PLÁN – Bez něj se moc dobře neobejdete. Budete potřebovat podrobný plán svého studia. Sepište si dny, kdy se co budete učit. Postupujte logicky, nedávejte si vše najednou, ale učte se průběžně, každý den si stanovte učivo, které budete probírat. Pokud si takový plán sestavíte nejlépe dlouhodobě dopředu, snažte se jej co nejpřesněji dodržovat. Nebuďte na sebe příliš shovívaví, zvládnete určitě více, než si myslíte. Zároveň ale nepřeceňte své síly a nemějte na sebe zbytečně vysoké nároky. Se sestavováním plánu uvažujte racionálně.
 
3.       UDĚLEJTE SI TO PŘÍJEMNÉ – I učení a samostudium si můžete zpříjemnit. Stačí si udělat např. oblíbený čaj nebo horkou čokoládu, zapálit si kolem svíčky, pokud vám to nevadí, pusťte si jako kulisu příjemnou relaxační hudbu. Zkrátka nalaďte se do pohody. Pokud se budete učit v prostředí, které vám není příjemné a budete ve stresu, naučíte se toho mnohem méně, než když se budete cítit pohodlně a dobře.
 dívka pije u pc
4.       PROSTŘEDÍ – Neučte se jenom doma. Tam na vás čeká spousta nástrah, jako televize, seriál, hromada nevyžehleného prádla, hladový partner, nebo rodiče, kteří zrovna potřebují s něčím pomoct. V domácím prostředí vás může neustále něco rozptylovat a lákat k prokrastinaci. Zajděte si raději do knihovny, blízké studovny či kavárny. Tam můžete v klidu pracovat a pravděpodobně nebudete mít nutkání dělat vše jiné, jen ne studovat.
 
5.       SPOLU – Nemusíte na to být sami. Ve dvou či ve více lidech se vždy pracuje lépe, proto vezměte své spolužáky a studujte společně. Budete se tak motivovat, zkoušet se navzájem a učivo si dokonce lépe zapamatujete.
 
6.       ODMĚNY – Za tvrdou práci si jistě zasloužíte odměnu. Nebojte se pochválit se a něco malého si dopřát. Ať už je to třeba jen den volna, jelikož na odpočinek byste rozhodně zapomínat neměli, nebo horká koupel s pěnou a dobrou knihou. Kupte si dort, zajděte si do obchoďáku nebo si udělejte příjemný večer s filmem a skleničkou vína. Malé odměny vám budou sloužit jako skvělá motivace.