1 Kvě
2023

Masožravé rostliny

Category:Bydlení

Tento druh rostlin asi znáte jen z filmu „Adéla ještě nevečeřela“, a mohu vás ujistit, že ta masožravka pochopitelně nebyla myšlena vážně. Největší rostliny tohoto druhu dosahují s bídou velikosti deset až dvacet centimetrů v obvodu a až třiceti pěti centimetrů hloubky, hovoříme li o pasti, tedy lapače, nebo kalichu, jak chcete. Správně se tomu má říkat láčka. Tato obryně mezi masožravými rostlinami se však vyskytuje pouze na Borneu a ve vyšší nadmořské výšce, většinou od jednoho a půl kilometru nad mořem. Jmenuje se latinsky Nepenthes Rajah a v klidu může „zbaštit“ i většího potkana. Tedy i psa, ovšem ne takových rozměrů, jako ve známé komedii. Může. Budeme však raději na zemi a řekněme si, že nic takového pozorováno nebylo,potvůrka si bere jen menší tvory, mouchy, cvrčky podobný hmyz. Podívejme se však na masožravky pěstované u nás a v našich podmínkách. 
masožravá rostlina
Co naprosto jistě vyžadují je především vzdušná vlhkost. Je tedy třeba často vlhčit. K tomu patří zálivka. Pozor, ne čerstvou vodou z kohoutku! Když už touhle, tak řádně odstátou. Ale lepší je přírodní voda, dešťová, z potoka, z louže.
Potřebuje hodně světla a v zimě by měla být přisvětlována. Ale zase nesmí na slunce, které by ji vážně poškodilo.
Jak hnojit? Proboha vůbec. Tyto rostliny žijí v chudé půdě, a tak si to co je třeba doplní právě z ulovené kořisti. 
Také je náročná na zeminu. V normální zahradnické asi dlouho nevydrží. Kupujte směs u odborníků, nebo zkuste směs rašeliny s drceným perlitem, dubové kůry a dřevěného uhlí. Můžete přidat něco na odlehčení, třeba kousky molitanu.
část masožravek
Když tohle všechno dáte dohromady, ani tehdy si nemůžete být jisti úspěchem. Tedy myslím to tak, aby byla rostlinka zdravá a fungovala. Aby vám doma vychytala mouchy, přinejmenším octomilky.
Takže nezbývá popřát hodně štěstí, a ještě, než začnete pěstovat tyto masožravé, nebo hmyzožravé potvůrky, kupte si plechové rukavice, aby vás nepokousaly.