1 Kvě
2023

Provoňte si byt

Category:Bydlení

Máte návštěvu pomalu za dveřmi a bytem se šíří zápach, který si zrovna za rámeček nedáte? Co dělat? V první řadě vyvětrat. To je jasná první pomoc, ale nemusí zabrat vždy nebo ne dostatečně. Pak musíte zvolit ještě něco, co vám pomůže pach přebít nebo potlačit.

dekorace

Výběr je poměrně veliký. Sami si musíte rozhodnout, zda dáte přednost přírodním vůním a aromaterapii nebo vůním umělým a chemickým. Ta druhá možnost je často rychlejší a jednodušší, ovšem ne každému tyto chemické vůně přijdou příjemné a může se vám stát, že potlačíte pach jiným nepříjemným pachem.
Rozhodnete-li se pro přírodní vůně, máte zase vícero možností.

·         Pot-pouri
Směs sušených květin a plodů, kterou necháte někde v bytě v misce působit. Vůně se pozvolna uvolňuje do okolí. Obvykle je směs napuštěná silicemi, které po určité době přestanou působit. Vůně mohou být jak umělé, tak přírodní.

·         Vonné svíčky
Zase narazíte na chemické vůně nebo na svíčky s přírodními silicemi. Oblíbené jsou třeba medové svíčky. Hodí se do menších prostor, krásně provoní interiér a zařídí intimní atmosféru.

svíčka

·         Vonné éterické oleje
Esenciální oleje, které se získávají jako silice z různých částí rostlin. Nejen, že příjemně voní, ale mají také terapeutické účinky. Proto zabijete dvě mouchy jednou ranou. Chcete povzbudit nebo naopak uvolnit, pomoci při nachlazení, uklidnit nervy, podpořit imunitu? Pak sáhněte právě po éterických olejích. Můžete je kapat do aromalampy, používat v sauně nebo jako přísadu do koupele.

·         Vonné tyčinky
Existují ve dvou podobách. Buď je můžete zasunout do speciálního dřívka a zapálit a line se z nich pak vůně po prostoru. Nebo se jedná o tyčinky ze speciálního dřeva, které zasunete do lahvičky s esenciálními oleji a ony je nasají a rozšiřují po místnosti.

·         Vonná mýdla
V koupelně nebo na WC se vám o příjemnou vůni mohou postarat ručně vyráběná mýdla s přírodními silicemi, která dokážou místnost hezky provonět.