20 Dub
2019

Řekněte to květinou

Category:Nezařazené

Květiny hrají v životě člověka důležitou roli už od dob pravěku, kdy byly nejprve používány jako součást potravy, dále měly velký léčebný a náboženský význam (lilie-symbol čistoty, růže-křesťanský symbol panny Marie) a samozřejmě se používaly jako projev lásky, vděku, úcty, a to nejenom směrem k žijícím, ale i zemřelým osobám. V dřívějších dobách lidé přisuzovali jednotlivým druhům květin velký význam. Ve středověku to byly právě lilie, divoké kosatce a růže, které spíše než jako osobní dar, byly kladeny na oltáře chrámů.
pár u jachty
Renesanci ovládli trubadúři stojící pod okny krásných dam a držících v ruce nejčastěji růži. V oblibě byly ale i lilie, v kombinaci s myrtou, dále hyacinty a tehdy velmi vzácné tulipány. Doba baroka a rokoka byla vzletná ve všech směrech, takže i použití květin bylo rovněž bohaté na druhy a barvy. Kavalíři se předháněli, který z nich dá dámě nejoriginálnější dar v podobě květiny. Často šlo o květy pomerančovníku, pivoněk, nebo kamélií.
Romantismus se uchýlil pro změnu k jemným kvítkům pomněnek, kopretin, konvalinek a barevným jiřinám. Secese přála zvonkům, orchidejím, irisům i orchidejím. Válečný i poválečný čas pak květiny poněkud upozadil, což byl ostatně přirozený jev tehdejších “chudých” a později “budovatelských” let. Éra socialismu propagovala zejména karafiát ke každé příležitosti, což mu natolik uškodilo, že v současné době je stále dost opomíjen a používán spíše sporadicky ke smutečním obřadům.
květiny na rakvi
Pokud tedy chcete vyjádřit komukoliv ze svých blízkých svoje pocity, nemusíte být zrovna skvělými řečníky. Pro úspěch stačí zjistit, jakou květinu má případný obdarovaný v oblibě, popřípadě také její barvu. Chcete-li být originální, natrhejte kytici lučních kvítků sami, a pokud si na to netroufáte, oslovte odborníky-floristy ve specializovaných obchodech. Rádi vám pomohou s výběrem květin pro různé příležitosti a věkové kategorie žen, mužů, a dokonce i dětských zákazníků.