1 Kvě
2023

S novým občanským zákoníkem vstupuje v platnost i nová výše odškodného při autonehodě

Category:Ekonomika

Jak vysoké je odškodnění v případě nehody ze strany pojišťovny, vždy záleží na tom, jaký druh pojistného si řidič volí. Zákonem stanovené minimum je 35 milionů korun. V některých případech tato částka odškodného nemusí být dostatečná k tomu, aby uhradila újmu na zdraví a případné úmrtí při nehodě. Záleží pochopitelně také na tom, kolik hodin denně věnujete řízení, základní sazby pojistného zpravidla postačí tzv. svátečním řidičům nebo těm, kteří jezdí jen denně do zaměstnání na málo frekventované silnici a najedou za týden pouze několik stovek kilometrů.
hořící auto
Pojistné plnění v případě úrazu a trvalých následků bývá ošemetné, pokud řidič zaviní nehodu a účastníkem nehody je mladý člověk. Tehdy může pojišťovna vyplácet pojistné plnění až desítky let. Pojišťovna Kooperativa nyní nově nabízí druh produktu, kterým za klienta hradí škodu na majetku a zdraví osob až do výše 150 milionů korun.
Součástí povinného ručení jsou i další tzv. doplňkové služby. Patří k nim i úhrada škody na vlastním vozidle, týká se to zpravidla rozbitého čelního skla, srážky se zvěří, poškození karosérie krupobitím.
auto pojištění

Jak nastavit optimální výši pojistného?

Pojistné by se mělo vždy sjednávat tzv. na míru. Každý řidič má jiné požadavky, styl jízdy, pohybuje se v jiném prostředí a tomu odpovídá i míra rizika. Řidiči na venkově, kteří cestují zpravidla mimo městské zóny, a kteří jedou často podél lesa a v minimálním provozu, nemusí uvažovat o drastických škodách v kolonách aut na dálnici a o hromadném úmrtí osob, i když samozřejmě nelze vyloučit ani to, ale pravděpodobnější je srážka se srnkou, než hromadná nehoda na dálnici. V tomto případě je vhodné zvolit pojistku zaměřenou na srážku se zvířetem, tedy na poškození karosérie, ale i elektroinstalace vozu. Nikdo z nás si srážku se srnkou nepřeje, ale takové případy se bohužel stávají.
nářadí na knize
V jiné situaci bude městský řidič, kupříkladu v Praze, který parkuje vůz před domem na sídlišti, a kde hrozí vloupání do vozidla nebo jeho poškození na veřejném parkovišti. Je možné také pojistit zavazadla ve voze.
Pojišťovna hradí i chybu při tankování jiného paliva, asistenční službu při došlém palivu a odtah poškozeného nepojízdného vozidla na své náklady. Většina pojišťoven také poskytuje různé slevy za věrnost a výhodné jsou i kombinace havarijního pojištění nebo pojištění čelního skla, zadního skla a bočních skel.