18 Říj
2021

Víte, kolik vám zaplatí?

Category:Nákupy

Každý, kdo je něčím zaměstnancem, by měl za všech okolností vědět, kolik dostane za práci, kterou odvádí, zaplaceno. Je přece jasné, že se právě kvůli finanční odměně nechávají lidé na práci najímat, že nebýt výplaty, nikdo by se neobtěžoval někam do práce chodit.

Každý potřebuje vědět, kolik dostane peněz, za které bude posléze do další výplaty žít. Jenže dozví se to skutečně? V podstatě se dá konstatoval, že ano i ne. Každému zaměstnanci je obvykle známo, jakou má pro něj jeho zaměstnavatel hrubou mzdu, jenže mnohým lidem uniká skutečnost, že nabídne-li se jim právě hrubá mzda, tuto nedostanou. A i když o tom vědí, nejednou nedokážou třeba ani odhadnout, kolik jim z takové hrubé mzdy zbude. Zaměstnanci totiž dostávají jenom čistou mzdu, která se od té hrubé liší. Obvykle je tu rozdíl ve výši daně z příjmu a sociálního a zdravotního pojištění, ale mohou tu být i další srážky, případně naopak daňové úlevy.

části liber

Ale jak tedy zjistit to nejdůležitější, tedy to, kolik nakonec zaměstnanec reálně dostane? Mohlo by se to zdát složité, ale naštěstí tomu tak není. Ona každého zajímající čistá mzda se totiž dá z té hrubé poměrně jednoduše vypočítat, když se ví, jak na to.

A jak že na to? Třeba tak, že se využije kalkulačka, která to umí lehce spočítat a která je všem našincům dostupná na internetu.

britské mince

Do takové kalkulačky se prostě zadají požadované skutečnosti, a než se zaměstnanec naděje, ví, kolik mu z jeho hrubé mzdy skutečně zbude. Kolik mu zbude na živobytí poté, co si vezmou stát, zdravotní pojišťovna a třeba i exekutor své.

A vědět to, kolik člověk skutečně dostane, je nezbytné. Protože bez povědomí o tom, kolik si člověk vydělá, si tento nemůže dělat žádné plány do budoucna. A nemá třeba ani jistotu, zda se za své příjmy aspoň nají a obleče a zaplatí nájem. A něco takového by mohlo kdekomu třeba i výrazně zkomplikovat život.