1 Kvě
2023

Metroví sumci, přítulné lišky, mumie psa. Takový je den v Černobylu

Category:Cestování

Největší jaderná havárie v celé historii se stala 26. dubna 1986 v Černobylské elektrárně na severu Ukrajiny, tehdy ještě součásti Sovětského svazu. Blízké město Pripyat postavené hlavně pro pracovníky elektrárny, bylo během chvíle evakuováno. Obyvatelé vystavení obrovskému množství radiace si s sebou vzali jen doklady. V třicetikilometrové „no go zone“ kolem tohoto města duchů je bujná příroda. Bere si zpět to, co jí bylo odebráno.
Většina místních na následky ozáření zemřela. Ačkoli jsou tráva, mech, železné věci nebo nábytek přímo nasáklé radiací, je dovoleno do města posledních pár let vstupovat. Celá zóna je střežená a bez místního průvodce se tam nedostanete.
postele v Černobylu

Malé děti odhodily hračky, pro které se už nevrátily

Město bylo, co se týká sociálního života a služeb, zcela soběstačné. Nechyběla nemocnice, kavárny, škola s tělocvičnou. Vše zůstalo tam, kam to lidé položili. Většina oken je sice vybitých, protože tak se nejlépe vyhazovalo radioaktivní vybavení z domů, maličkosti ale zůstaly. Knihovny ve škole jsou plné zachovaných knih. Na policích úhledně sedí panenky. Nádobí je v kuchyni srovnané. Porodnická křesla jsou stále na místě a naproti nim stojí kolébky, ve kterých usínali novorozenci.
Protože lidstvo odešlo a veškerá civilizace zůstala v rukou přírody, daří se dobře vegetaci. Ruské kolo a houpačky v zábavním parku jsou zarostlé. Stromy, které byly během budování města vysoké půl metru, dosahují nyní do nejvyšších pater paneláků.
prázdné paneláky
Lidská stopa se pomalu vytrácí a území si berou zpět i divoká zvířata. Je běžné, že během procházení potkáte lišku, nemá důvod mít strach z lidí. Cestovatelé často vozí fotky losů a sumců, kteří přesahují i jeden metr. Za jejich velikost nemůže ozáření, ale absence predátorů. Pár místních průvodců má zkušenost i s vlkem a medvědem. A ve výškové budově leží na zemi dokonalá mumie psa.
autíčko z pouti

Zákaz sezení

Jak vidno, není třeba se bát rizik ozáření, pokud do Černobylu pojedete. Doporučuje se vyhodit po návratu oblečení, přímo ve městě nesedat na trávu a zbytečně se ničeho nedotýkat. Nepustí vás tam ale na vlastní pěst. Funguje několik cestovních agentur, které zájezdy sem pořádají a vyřídí vám i povolení ke vstupu do oblasti.
Pripyat si zaslouží alespoň jeden den vaší návštěvy. Budete na ni vzpomínat velmi dlouho. Atmosféru vytváří hlavně vědomí blízkosti katastrofy, uběhlo od ní jen velmi málo let. A právě tuto blízkost umocňují opuštěné vybavené budovy a hřiště, které tvořily ještě před nedávnem něčí domovy. 

5/5 - (1 vote)